Judges

Saturday, 24. march 2018

Group 1: Sheepdogs and Cattledogs (except Swiss Cattledogs)
australian shepherd, bearded collie, bobtail, bordercollie, collie (long & smooth), shetland sheepdog, welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke – Nikola Smolic, Croatia
Rest of the group – Dina Korna, Estonia

Group 2: Pinscher and Schnauzer – Molossoid and Swiss Mountain and Cattledogs
All schnauzers (colors & sizes), doberman, miniature pinscher, german pinscher – Tina Peixoto, Portugal
Bernese mountain dog, landseer, leonberger, newfoundland– Zaur Agabeyli, Azerbaijan
Rest of the group – Helen Tonkson-Koit, Estonia

Group 3: Terriers
Bullterrier, miniature bullterrier, scottish terrier, skye terrier – Dina Korna, Estonia
Rest of the group – Ivan Vasiljevic, Serbia

Group 4: Dachshunds
All breeds – Helen Tonkson-Koit, Estonia

Group 5: Spitz and primitive types
German spitz (all sizes, colors) – Helen Tonkson-Koit, Estonia
Rest of the group – Dragana Vasiljevic, Serbia

Group 6: Scent hounds and related breeds
All breeds: Zaur Agabeyli, Azerbaijan

Group 7: Pointing Dogs
All breeds: Tina Peixoto, Portugal

Group 8: Retrievers – Flushing Dogs – Water Dogs
Golden retriever, flat coated retriever, spanish water dog, porgugese water dog – Luis Peixoto, Portugal
Rest of the group – Tina Peixoto, Portugal

Group 9: Companion and Toy Dogs
Poodle (all sizes & colors, lhasa apso, shih tzu, maltese) – Ivan Vasiljevic, Serbia
French bulldog – Dragana Vasiljevic, Serbia
Rest of the group – Zaur Agabeyli, Azerbaijan

Group 10: Sighthounds
Afghan hound, azawakh, whippet – Zaur Agabeyli, Azerbaijan
Rest of the group – Nikola Smolic, Croatia


Sunday, 25. March 2018

Group 1: Sheepdogs and Cattledogs (except Swiss Cattledogs)
australian shepherd, bearded collie, bobtail, bordercollie, collie (long & smooth), shetland sheepdog, welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke – Dina Korna, Estonia
German shepherds (both types) – Tino Pehar, Croatia
Rest of the group – Zaur Agabeyli, Azerbaijan

Group 2: Pinscher and Schnauzer – Molossoid and Swiss Mountain and Cattledogs
All schnauzers (colors & sizes), doberman, miniature pinscher, german pinscher – Ivan Vasiljevic, Serbia
Bernese mountain dog, landseer, leonberger, newfoundland– Dragana Vasiljevic, Serbia
Rest of the group – Zaur Agabeyli, Azerbaijan

Group 3: Terriers
Bullterrier, miniature bullterrier, scottish terrier, skye terrier – Ivan Vasiljevic, Serbia
Rest of the group – Nikola Smolic, Croatia

Group 4: Dachshunds
All breeds – Tina Peixoto, Portugal

Group 5: Spitz and primitive types
German spitz (all sizes, colors) – Dragana Vasiljevic, Serbia
Rest of the group – Nikola Smolic, Croatia

Group 6: Scent hounds and related breeds
Basset, beagle, finnish hound – Tina Peixoto, Portugal
All breeds: Tino Pehar, Croatia

Group 7: Pointing Dogs
All breeds: Zaur Agabeyli, Azerbaijan

Group 8: Retrievers – Flushing Dogs – Water Dogs
Golden retriever, flat coated retriever, spanish water dog, porgugese water dog – Ivan Vasiljevic, Serbia
Rest of the group – Luis Peixoto, Portugal

Group 9: Companion and Toy Dogs
Boston terrier, chihuahua’s, french bulldog – Helen Tonkson-Koit, Estonia
tibetan terrier, all poodles – Dina Korna, Estonia
Rest of the group – Tino Pehar, Croatia

Group 10: Sighthounds
Borzoi, greyhound, whippet, azawakh – Helen Tonkson-Koit, Estonia
Rest of the group – Tino Pehar, Croatia