Judges at the show:
Joao Vasco Pocas
Kornelija Butrimova
Anders Tunold-Hanssen
Alexander Shishkin
Nikolina Davidovska
Zaur Agabeyli
Mica Mladenovic
Sabina Chiesa-Folbrecht
Brigita Kremser

SATURDAY, 25.07.2020

SUNDAY, 26.07.2020

GROUP 1 - Sheepdogs and Cattledogs (except Swiss Cattledogs)

Anders Tunold-Hanssen: australian cattle dog; australian shepherd; bearded collie; bouvier; briard; collie (smooth&rough); old english sheepdog; shetland sheepdog; welsh corgi (cardigan & pembroke)
Brigita Kremser: rest of group
Kornelija Butrimova:  all breeds

GROUP 2 - Pinscher and Schnauzer - Molossoid and Swiss Mountain and Cattledogs

Mica Mladenovic: affenpinšer; doberman; miniature schnauzer; schnauzer; giant schnauzer; russian black terrier
Joao Vasco Pocas:  rest of group

Joao Vasco Pocas:   affenpinšer; doberman; miniature schnauzer; schnauzer; giant schnauzer; russian black terrier
Mica Mladenovic:  rest of group

GROUP 3 – Terriers

Nikolina Davidovska: all breeds 
Brigita Kremser: all breeds 

GROUP 4 – Dachshunds

Anders Tunold-Hanssen: all breeds 
   Nikolina Davidovska: all breeds

GROUP 5 - Spitz and primitive types

Mica Mladenovic: american akita; akita; alaskan malamute; siberian husky; samoyed
Kornelija Butrimova: rest of group  
Zaur Agabeyli: all breeds 

GROUP 6 - Scent hounds and related breeds

Nikolina Davidovska: all breeds  Anders Tunold-Hanssen: rhodesian ridgeback; basset grifoon vendeen (grand & petit); dalmatian; bavarian mountain scent hound; basset fauve de bretagne
Zaur Agabeyli: rest of group

GROUP 7 – Pointing Dogs

 Zaur Agabeyli: all breeds  Nikolina Davidovska: all breeds

GROUP 8 - Retrievers - Flushing Dogs - Water Dogs

Zaur Agabeyli: all breeds
Sabina Chiesa-Folbrecht: labrador retriever, golden retriever
Joao Vasco Pocas: rest of group 

GROUP 9 - Companion and Toy Dogs

Sabina Chiesa-Folbrecht: pug; boston terrier; french buldog; griffons 

Alexander Shishkin: rest of group


Alexander Shishkin: pug; boston terrier; french buldog; griffons
Sabina Chiesa-Folbrecht: cavalier king charles spaniel, king charles spaniel 
Anders Tunold-Hanssen: rest of group

GROUP 10 – Sighthounds

Kornelija Butrimova:  all breeds Nikolina Davidovska: all breeds

The Organising Committee reserves the right to make changes if necessary.